'Blaze Glass' Bong with Slit Diffuser

Kód: 5105
2 390 Kč
Skladem (2 ks)
Můžeme doručit do:
9.3.2021
This 'loophole' glass bong from ‘BLAZE GLASS‘ offers cooled and filtered smoke, after being swirled through the slit diffuser and finding its extraordinary way in the hole labyrinth. As the smoke path is prolonged, the smoke cools down further.

The grip, as well as the bent mouthpiece, enable a comfortable posture when pulling at the bong, the lift-off bowl for herbs can easily be lifted thanks to the flat handle for the final kick.

Because of the vertical standard grinding (SG 19) the glass pipe is also excellently suitable for vaporizers with bong adapter. The wall thickness of the borosilicate glass is ca. 5mm and makes the bong very stable while the round food ensures a safe stand.
 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Material: Borosilicate Glass 
Print: Blaze Glass Logo 
Height: 350mm 
Diameter: 55/32mm 
Grind: SG 19 (18,8mm) 
Wall Thickness: 5mm 
Perkolator/Diffusor: Slit Diffuser 
Ice: no
Kickhole: no 
Oil: no

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

"Víme, co huliči chtějí, a už 20 let pro ně vytváříme skleněné bongy a doplňky pro jejich potěšení," uvádí na svém webu kolektiv z Blaze Glass. Sklo pro ně vyfukují asijští skláři a borci z Blaze Glass to pak všechno v Německu zkontrolujou, pospojujou a pošlou ke koncovým zákazníkům. Jejich bongy jsou z borosilikátového skla nejvyšší kvality s minimální tloušťkou 5 mm.

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.