'Blaze Glass' 'Rachenkracher' Bong with Drum Perco

Kód: 5111
3 290 Kč
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
2.3.2021
The 'Rachenkracher' (lung burster) of the brand 'BLAZE GLASS' is a bong for people with a large lung volume and even greater drawing power, because the smoke has to go through many chambers. But on its long way and due to the drum percolator with splash guard, the smoke is already well cooled and filtered. In addition, the narrower mouthpiece ensures that you are not "overrun" by smoke when inhaling.

The design of this unusual glass bong not only has a decorative character but also makes the water pipe easy to hold. Especially above the percolator chamber, the 'Rachenkracher' can be held well.

With a wall thickness of 5mm, the bong is also robust and stands stable on the round base. The lift-off bowl is for herbs and can be pulled up comfortably and easily for the final kick thanks to the wide handle.
 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Material: Borosilicate Glass 
Print: Blaze Glass Logo 
Height: 500mm
Diameter: 65/32mm
Grind: SG 19 (18,8mm) 
Wall Thickness: 5mm 
Perkolator/Diffusor: Drum Percolator 
Ice: no 
Kickhole: no 
Oil: no

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Německá značka Black Leaf se už přes 20 let specializuje na bongy a drtičky. Bongy mají podle Black Leaf dlouhou historii - používali je už afričtí a asijští šamani, když zjistili, že psychoaktivní efekt můžou posílit zchlazením kouře vodou nebo teplotou okolního vzduchu. Na tuhle tradici chce navázat i Black Leaf, a proto pro vás vymýšlí stále nové vychytávky a modely - v poslední době se také zaměřuje na bongy pro dabbing.

Prohlédni si bongy a kuřácké potřeby z jejich dílny a nebudeš vědět, který si vybrat!

 

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.