Co je dabbing? Vaporizace extraktů místo kouření

V našem prvním článku ti odhalíme tajemství jménem dabbing. Řekneme si, co to vlastně je, jaký je původ tohohle novýho trendu a jak porozumět typickým termínům. Na závěr představíme nejužitečnější kuřácké přístroje a vysvětlíme, které z nich jsou pro tento účel nejvhodnější.

Co je to dabbing?

Pod pojmem dabbing si můžete představit vaporizování a vdechování extraktů, jako je vosk, shatter nebo olej (také známý jako butanový hasicí olej nebo BHO). Ve srovnání s kouřením extrakt nepřichází přímo do styku s plamenem, a proto se nespaluje. Komora pro bylinu nebo extrakt, často známá jako Pan, Nail nebo E-Nail (elektronický hřebík), se zahřívá, dokud není dostatečně horká. Pak se extrakt osuší na panu nebo nailu, často se pro lepší manipulaci s DABem používá pomůcka dabber. Na nailu nebo pánvi se pak substance okamžitě vypařuje a pára se vdechuje. Mrkni na sympatický video a vše ti bude jasnější. 

Začalo to v Americe, dobývá to svět! 

Hlavní hrdinové vzešli z huličský scény v USA a původně vynalezli dabbing za účelem využití koncentrátů trávy s větší účinností. Legalizace v několika státech USA, licencování marihuany pro lékařské účely v Německu a legalizace vlastnictví v několika německých státech vedly k tomu, že konopný průmysl zase nabral nový dech. V současnosti mohou být extrakty dokonce naprosto legální komerční produkty. Někteří pozorovatelé říkají, že dabbing hype předběhne všechny ostatní trendy v konopném průmyslu.

V Evropě jsme (zatím) dost daleko od tohoto vývoje. Tady je dabbing okrajovou záležitostí a produkce extraktů je stále omezena na vlastní spotřebu. Naopak ve Španělsku se v Cannabis Social Clubs vyvinula velmi aktivní dabbingová scéna. Nizozemsko omezilo tento vývoj na extrakty s horní hranicí obsahu 15 % THC, která byla stanovena pro látky prodávané v kavárnách. 

Dabbingový slovníček: pojmy & náčiní 

Extrakce je proces, při kterém je účinná látka z rostliny rafinována. Výsledkem je extrakt nebo koncentrát. Pevná forma se nazývá Shatter, neprůhledná vosk a kapalina je olej. Existují četná jména pro konkrétní extrakty, která najdeš v dalším článku.

Dab je konopný extrakt (koncentrát), který se uchopí pomocí speciální naběračky (dabber nebo poker), položí na nahřátý nail a inhaluje.

Nails jsou v podstatě takový kotlíky na inhalaci oleje, pryskyřice nebo Dabu. Musíš je pořádně rozpálit - ideálně přenosným hořákem na plyn.

Dabber a Poker je pomůcka, kterou extrakt dáváte na kotlík, nail nebo e-nail. Nástroj má více než tucet dalších jmen - vidlice, škrabka, plochá hlava nebo Cookie Cutter.

Domes a Carb Caps dohlídnou na to, že ti drahocennej olej, pryskyřice nebo DAB nebudou unikat mimo kotlík a zároveň udrží nail v dostatečný teplotě. Funguje to podobně jako karburátor u auta - s carb capem kontroluješ, kolik vzduchu se dostane k náplni kotlíku a jak moc velká to bude jízda. Prohlídni si taky umělecký pokery a kvalitní naily v club420.

dabbing nacini

 

Low-Tech Dabbing

Nejjednodušší a nejelegantnější zařízení jsou vape-pens pro dabbing, které nenápadně strčíš do náprsní kapsy a můžeš dabbovat vždycky a všude. Tohle řešení je ideální i na cesty, když si nemůžeš dovolit tahat větší bong na dabbing.

Tech Dabbing

Na pokročilejší dabbing se hodí specializované bongy (také se jim říká dabbing rigy) - oproti klasickým bongům na sušinu mají navíc speciální kotlík na dab - nail. Nail nejdřív nažhavíš hořákem. Když dosáhne nail optimální teploty, přiložíš trochu extraktu a ten se začne ihned vypařovat - to je ta chvíle, kdy začít inhalovat.

Bongy na dabbing jsou většinou menší než bongy na sušinu, protože při dabbování nevzniká tolik kouře, jako při klasickém kouření. Výhodou bongů na Dab je taky fakt, že se na ně nabízejí různá rozšíření, jako jsou perkolátory, difuzéry a další vychytávky na zchlazení výparů. Můžeš si tak postavit vlastní mašinu, která ti bude maximálně vyhovovat.

High-Tech Dabbing

Pomyslnou hvězdou kategorie pro nejnáročnější dabbery jsou bongy s e-nailem a elektronické vaporizéry, kdy si teplotu nailu můžete mnohem líp hlídat - nahřívá se totiž automaticky podle předem zadané teploty.

 • Už při poměrně nízké teplotě 165 ℃ se může začít uvolňovat THC.
 • Při 180 ℃ se začne vypařovat také CBD, CBN nebo CBC - látky známé pro své využití v lékařství. 

Bod varu látek v konopí:

 • 155 ℃ Pineny
 • 157 ℃ THC
 • 160 ℃ Beta-Caryophyllene
 • 168 ℃ Myrcen
 • 176 ℃ Limonen
 • 180 ℃ CBD
 • 185 ℃ CBN
 • 198 ℃ Linalool
 • 220 ℃ THCV

 

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.