Ahoj, chceme tě ujistit, že se můžeš hodit do klidu. Objednávky přijímáme a doručení domů nebo vyzvednutí na výdejně místo funguje nadále. Buďte zdrávi vy i vaši blízcí a Dělejte si radost!

Co je dabbing? Vaporizace extraktů místo kouření

V našem prvním článku na téma dabbing vysvětlíme, co to vlastně dabbing je, jaký je původ tohohle novýho trendu a jak porozumět typickým termínům. Na závěr představíme nejužitečnější kuřácké přístroje a vysvětlíme, které z nich jsou pro tento účel nejvhodnější.

Co je to dabbing?

Pod pojmem dabbingem si můžete představit vaporizování a vdechování extraktů, jako je vosk, shatter nebo olej (také známý jako butanový hasicí olej nebo BHO). Ve srovnání s kouřením extrakt nepřichází přímo do styku s plamenem, a proto se nespaluje. Komora pro bylinu nebo extrakt, často známá jako Pan, Nail nebo E-Nail (elektronický hřebík), se zahřívá, dokud není dostatečně horký. Pak se extrakt osuší na panu nebo nailu, často se pro lepší manipulaci s DABem používá pomůcka dabber. Na nailu nebo pánvi se pak substance okamžitě vypařuje a pára se vdechuje.

Jak všechno začalo? Amerika zase diktuje trendy

Hlavní hrdinové vzešli z huličský scény v USA a původně vynalezli dabbing za účelem využití koncentrátů trávy s větší účinností. Legalizace v několika státech USA, licencování marihuany pro lékařské účely v Německu a legalizace vlastnictví v několika německých státech vedly k tomu, že konopný průmysl zase nabral nový dech. V současnosti mohou být extrakty dokonce naprosto legální komerční produkty. Někteří pozorovatelé říkají, že dabbing hype předběhne všechny ostatní trendy v konopném průmyslu.

V Evropě jsme stále ještě dost daleko od tohoto vývoje. Tady je dabbing stále okrajovou záležitostí a produkce extraktů je stále omezena na vlastní spotřebu. Naopak ve Španělsku se v Cannabis Social Clubs vyvinula velmi aktivní dabbingová scéna. Nizozemsko omezilo tento vývoj na extrakty s horní hranicí obsahu 15 % THC, která byla stanovena pro látky prodávané v kavárnách. V Německu se nyní bohužel také hovoří o zákazu nebo omezení síly extraktu. 

Nejdůležitější pojmy týkající se dabbingu:

Extrakce je proces, při kterém je účinná látka z rostliny rafinována. Výsledkem této extrakce je extrakt nebo koncentrát. Pevný extrakt se nazývá Shatter, neprůhledný je vosk a kapalina je olej. Existují četná jména pro konkrétní extrakty, které zpracujeme v dalším článku.

Dab je část extraktu, který se v době inhalace odpařuje.

Dabbing nástroj nebo Dabber je pomůcka, kterou extrakt dáváte na pánev, nail nebo E-Nail. Nástroj má více než tucet dalších jmen - vidlice, škrabka, plochá hlava nebo Cookie Cutter.

Carb Cab je víčko ve tvaru válce, který během inhalace přikládáte nad nail, aby vám DAB neunikal mimo kotlík - kotlík, který už má carb cap vestavěný, najdete pod názvem kotlík s dómem (with dome).

Low-Tech Dabbing 

Nejjednodušší zařízení na dabbing je skleněná fajfka na olej. Zahřeješ ji ze spodu hořákem, přiložíš na kotlík pryskyřici a začneš inhalovat kouř. Tohle řešení je ideální na cesty, když si nemůžeš dovolit tahat větší bong na dabbing.

Tech Dabbing

Na pokročilejší dabbing se hodí bongy na dabbing (také se jim říká dabbing rigy) - oproti klasickým bongům na sušinu mají navíc speciální kotlík na dab - nail nebo pánev (pan). Nail nebo pan také nejdřív nažhavíš hořákem. Když dosáhne nail optimální teploty, přiložíš trochu extraktu a ten se začne ihned vypařovat - to je ta chvíle, kdy začít inhalovat skrze bong. 

Bongy na dabbing jsou většinou menší než bongy na sušinu, protože při dabbování nevzniká tolik kouře, jako při klasickém kouření, když náplň kotlíku bongu hoří. Výhodou bongů na DAB je taky fakt, že se na ně nabízejí různá rozšíření, jako jsou perkolátory, difuzéry a další vychytávky na zchlazení výparů. Můžeš si tak postavit vlastní mašinu, která ti bude maximálně vyhovovat.

High-Tech Dabbing

Pomyslnou hvězdou kategorie pro nejnáročnější dabbery jsou bongy s e-nailem a elektronické vaporizéry, kdy si teplotu nailu můžete mnohem líp hlídat - nahřívá se totiž automaticky podle předem zadané teploty.

  • Už při poměrně nízké teplotě 165 ℃ se může začít uvolňovat THC.
  • Při 180 ℃ se začně vypařovat také CBD, CBN or CBC - látky známé pro své využití v lékařství.

 heating

 

 

 

 

 

 

 

Mrkni na naše vape-pens pro dabbing, které nenápadně strčíš do náprsní kapsy a můžeš elegantně dabbovat vždycky a všude.

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.