Ženy a Cannabis: Jak to bylo doopravdy?

Dnes bychom chtěli rozprášit mýtus, že historii píšou hlavně muži. Do historie marihuany se totiž výrazně zapsaly právě ženy. Marihuanu začaly využívat už před 5000 lety pro léčbu, wellness, péči o svou krásu i pro zpestření volných chvil a oslav.

Historie Cannabisu z ženského pohledu

Začátky kultivace marihuany

I když se donedávna věřilo, že marihuanu začali lidé kultivovat ve Střední Asii, ve skutečnosti najdeme první stopy v neolitické Číně před 12 000 lety. A už od té doby to byly právě ženy, které nacházely využití pro každou část rostliny – semena se jedla a lisovala na olej, kořen se používal jako medicína, stonky na textilie, provazy a papír. Listy a květy samozřejmě našly využití jako omamné látky a léčivo zároveň. Projděte si s námi časovou osu a uvidíte, jak se z téměř uctívané rostliny stal postrach všech „slušných lidí“ a démonizovaná droga.

Zajímavým highlightem příběhu cannabisu je třeba erotické vystoupení řecké tanečnice Lili Berde, které vyvolalo takové pobouření, že ho v roce 1956 zakázala vysílat britská i americká televize. Lili si na začátku představení mocně potáhla z jointu a začala ladně napodobovat jednotlivé účinky marihuany a fáze omámení. S představením i přes nevoli úřadů vystupovala roky v malých klubech i na prknech slavných divadel, ale bylo vždy vyprodáno. Každý chtěl prostě na vlastní oči vidět její „zakázaný tanec“.

3100 př. n. l.

V starověkém Egyptě se cannabis drtil a smíchával s medem pro vyvolání porodních kontrakcí a hladší průběh porodu.

3000-2001 př. n. l.

Ve 3. tisíciletí před naším letopočtem se uctívaly rostliny a bohyně, aby pomohli lidem vyléčit různé neduhy. Sumerská bohyně Ištar byla spojována s marihuanou a věřící pálili kaneh bosm (cannabis), aby ji uctili.

2000 př. n. l.

Mayské a aztécké ženy milovaly bylinné koupele (kam přidávaly i cannabis) pro zmírnění menstruačních bolestí.

600 př. n. l.

Ve starověké Číně si vážili marihuany především taoisté. Číňané měli dokonce i speciální bohyni, Magu, která o marihuanu pečovala a využívala její léčivé účinky.

601 n. l.

V 7. stolení na území Indie míchali cannabis s mlékem, vodou a kořením pro vytvoření mocného afrodiziaka.

1001 n. l.

V 11. stolení ve středověké Evropě používaly ženy cannabis ve formě lokální masti proti zánětům a prsním otokům během pre-menstruační doby.

1010 n. l.

Ve 12. století Hildegarda z Bingenu, německá filozofka, skladatelka a křesťanská mystička, pěstovala marihuanu na své vlastní zahradě a psala o přírodní medicíně. Z jejího spisu Physica nás zaujala především citace: „Kdokoliv má bolesti hlavy ji může jíst a bolesti ustoupí.“

1800

Harriet Martineau byla socioložka, která ráda psala o svých cestách pouští: „Pivo bylo tím nejlepším osvěžením hned po chibouku (dýmce).“ Také zmínila, že arabské ženy foukaly kuř z fajfky do obličeje židovkám, protože ty na rozdíl od nich nemohli během šábesu kouřit. Zajímavost: Vévodkyně Kate je pra-pra-pra vnučkou Harriet.

1900

Spisovatelka Isak Dinesenová experimentovala s hašišem, opiem a khatem (mírný stimulant oblíbený v Africe a na Blízkém východě, který se žvýká). Ve své povídce „Snílci“ píše o marihuaně jako o „murungu“ – bylině, jejíž sušené listy „vás udrží v živé a pohodové náladě“.

30. léta 20. století

Billie Holidayová údajně hojně požívala marihuanu při natáčení svých hitů „He Ain´t Got No Rythm“, „This Year´s Kisses“, „Why I Was Born“ a „I Must Have That Man“.

1940-1970

Maya Angelou, aktivistka za občanská práva černochů, zpěvačka a spisovatelka, kouřila marihuanu ve 40. letech, což přiznala i ve své autobiografii z roku 1974 „Know Why the Caged Bird Sings“, kde píše, že jí „kouření trávy pomáhalo se vyrovnat s tlaky okolí.“

1969

Americká antropoložka Margaret Mead byla veřejností překřtěná na „blázna do trávy“ protože před Senátem USA horovala o neškodnosti marihuany.

1972

V roce 1972 vydala americká Komise pro zneužívání marihuany zprávu s názvem: Marihuana: Signál pro nedorozumění. Prezident Nixon z ní vůbec nebyl nadšen a nařídil její stažení. Když mu komise nevyhověla, začal svou „válku proti drogám“, jejíž propagátorem se stalo spoustu známých osobností včetně Elvise Presleyho, který si paradoxně osobně liboval v lécích na předpis.

1980

Prezident Reagan a jeho žena Nancy ve válce započaté Nixonem pokračovali, zatímco aktivisté jako Mary Jane Rathbuton pomáhali marihuanou ulevit pacientům s AIDS.

2001

Kanada spustila federální program pro lékařské konopí, čímž inspirovala dnešní aktivisty, kteří propagují léčebnou marihuanu a prospěšnost užívání pro dospělé.

2006

Fulla Nayak z Indie umírá v neuvěřitelných 125 letech (alespoň se to tvrdí). Za svoji dlouhověkost prý vděčí cigaretám ganjy.

2010

Sarah Palinová řekla ve Fox News, že marihuana je zanedbatelný problém.

2017

Společnosti New Frontier Data a Women Grow zkoumají 1700 respondentů z konopného průmyslu. 57 % pracovníků pracuje ve firmách, které jsou z více jak 50 % vlastněny ženami. 30 % dokonce pracuje ve firmách zabývajících se konopím, které vlastní výhradně ženy.

Příště se podíváme na to, jak tráva působí rozdílně na ženy a na muže.

Zdroj:

WOMEN & WEED
Single Issue Magazine – 2018
Publisher: Centennial (2018)
Display until 11/5/18

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.