Je vapovaní konopí bezpečné?

Možná jste v médiích zaznamenali zprávy ohledně onemocnění plic a úmrtí z vapování – rádi bychom vám proto předali informace, jak je to s vapováním konopí. I my doporučujeme vapování a vaporizaci oproti klasickému kouření, při kterém se sušina spaluje a vdechujete mnoho toxických látek a karcinogenů. Vapování by mělo být z tohoto hlediska méně škodlivé, ale nemusí to tak být vždycky. Pojďme se podívat proč – opravdu důležitý je totiž fakt, zda vapuješ z vaporizéru, vape penu nebo nikotinové náplně z e-cigarety.

Co de děje při hoření

Když hoří konopí v klasickém jointu, fajfce nebo bongu, spaluješ rostlinný materiál, jehož vedlejším produktem jsou látky jako hydrogen kyanid a chemikálie z rodiny nitrogenů, které mohou pocházet z hnojiv. Taky si obvykle dáš trochu sulfuru ze sirek nebo butanu ze zapalovače při připalování a popel z papírků. Některé studie hovoří o tom, že konopí snižuje karcinogenní efekty hoření, zatímco tabák ho umí ještě znásobit.

Co de děje při vapování

Pro vapování konopí potřebujete elektronické zařízení – vaporizér nebo vapovací pero – pro zahřátí konopí v podobě sušiny nebo koncentrátu. Konopné koncentráty se vyrábějí extrakcí kanabinoidů a terpenů z rostliny konopí různými metodami, z nichž některé používají karcinogenní prostředky jako třeba butan. I ty by měly ale být z finálního produktu odstraněny, než se dostanou ke konzumentům. Mnohem méně škodlivá je metoda extrakce pomocí CO2 – bez rozpouštědel.

Vapovací příměsi

Aby se koncentráty daly snáze zahřívat a vaporizovat, přidávají se do nich různé příměsi – třeba polyethylen glycoly nebo glycerin. Ty jsou problematické, protože zahříváním se mohou rozpadat na formaldehyd, acetaldehyd and acrolein. Někteří výrobci vyvinuli své vlastní příměsi, kde by měl tento efekt odpadnout a být tedy méně škodlivý.

Látky, o kterých se mluví v souvislosti s aktuálním poškozením zdraví u vaperů v USA, obsahují vitamin 3 acetát, který neškodí při lokální aplikaci, ale může působit toxicky, pokud se inhaluje. Americké kontrolní orgány testovaly některé konopné koncentráty a našly v nich právě vysoké hladiny tohoto vitamínu. 

Chytrá konzumace je bezpečná konzumace

Než se přijde na to, co konkrétní příměsi opravdu způsobují, doporučujeme konopí nejlépe konzumovat ve formě tinktury, tablet nebo tzv. edibles, které obsahují konopí extrahované čistými metodami bez rozpouštědel (v případě, že neznáme přesné složení svého koncentrátu pro vapování).

Tipy, jak se vyhnout nekvalitním konopným produktům

  • Kupujte konopné výrobky jen v renomovaných obchodech.
  • Zeptejte se na složení a výsledky testování na pesticidy.
  • Čtěte pečlivě etikety a neznámé látky si vygooglete.
  • Vybírejte produkty s minimem příměsí.
  • Vybírejte produkty z bio konopí bez hnojiv.
  • U koncentrátů dejte přednost těm ve skleněných cartridgích oproti plastovým nebo kovovým.
  • V případě pochyb raději kontaktuje výrobce a doptejte se na proces výroby.

Jakákoliv inhalace ovlivňuje vaše plíce

… a taky váš krevní oběh. Pro maximální jistotu se vyhýbejte kouření a inhalaci kouře nebo páry, než vyjdou nejnovější studie, a konzumujte raději konopí v jiných formách. Když už, tak si alespoň vybírejte takové koncentráty, kde nejsou škodlivé příměsi – v tom případě bude vapování vždy méně škodlivé než klasické kouření.

 

Zdroj: ellementa.com

 

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.