Weed The People: Chytrý dokumentární pohled na lékařskou marihuanu

Lékařská marihuana má potenciál zachraňovat životy, ale stávající právní zákony zakazují milionům Američanů využít výhody konopí pro léčbu rakoviny. „Weed The People“, dokumentární pohled od režisérské dvojice Ricki Lake a Abby Epstein, mimo politiku a propagandu odhalí statečné příběhy obyčejných rodin, které zkoumají výhody lékařské marihuany, aby zachránily životy svých blízkých. 

Tisíce prospěšných let 

Lidé marihuanu v medicíně používají už 5 000 let. Látka THC byla vždycky známá pro svoje psychoaktivní účinky. Ale pak výzkumy ukázaly, že v této rostlině je mnoho dalších kanabinoidů, které mají stejné, ne-li významnější léčebné účinky.

V roce 1988 vědci objevili, že lidé mají v mozku receptory na kanabinoidy. Většina lidí zná dopamin, serotonin, noradrenalin... klasické neurotransmitery. Tyto neurotransmitery jsou chemikálie, které umožňují neuronům vzájemně komunikovat. Když neuron „A“ mluví s neuronem „B“, posílá chemického poslíčka přes synapsi a ta reaguje na receptory neuronu „B“ než se změní v elektřinu. Vědci zjistili, že část tohoto systému je řízena právě kanabinoidy. Jsou to molekuly, které jsou navázány na tyto specifické receptory. Zdá se, že mají roli v zajišťování celého komunikačního procesu.  

 

Tyto receptory tam nejsou kvůli marihuaně, právě naopak - části rostliny zvané kanabinoidy mohou tento vrozený "kanabinoidní" systém ovlivňovat. Takže, když kanabinoidy požijete externě, kouřením, vaporizaci, jídlem nebo farmaceuticky, pohráváte si s tímto systémem a upravujete způsob, jakým tyto nervy komunikují.

Co na to vědci a lékaři?

„Často se svými pacienty vtipkuji, že to není kouzelný prášek od víly, ani voodoo. Jde o chemické látky v rostlině, které interagují s buňkami v našem mozku a v našem těle a vytváří určité reakce. Je to stejné jako u jiných léků. Ale tohle pochází z rostliny.“

řekla dlouholetá pediatrička na pohotovosti, která se dnes věnuje terapii konopím
Bonni Goldstein, MD
Pediatric Cannabis Physician 

„Jak je možné, že morfin byl izolován z opia už před 150 lety, že kokain izolovali z listů koky před 100 lety, ale aktivní látky v konopí ještě nikdy nebyly izolovány v čisté formě? Její struktura byla neznámá, takže nebylo možné provést žádný biologický výzkum. Izrael je velmi liberální, co se týká vědy, a zatímco ve Státech je velmi obtížné pracovat s konopím, tady nemáme vůbec žádné problémy.“

V 60. letech izoloval kanabinoid THC
Raphael Mechoulam, PhD 
Professor of Medicial Chemistry
Hebrew University of Jerusalem
  

 

Zcheckni na NETFLIXU.>

 Zdroj:

WEED THE PEOPLE
2018, Dokument
Netflix

 

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.